W pielęgnacji jeżyn jednym z najważniejszych zabiegów jest odpowiednio przeprowadzone cięcie. Pędy jeżyn tnie się dwa razy w sezonie. Po zakończeniu zbiorów oraz latem w okresie rozwoju młodych pędów.
Po zbiorach jesienią ewentualnie wczesną wiosną wycina się całkowicie pędy, które już owocowały. Jeśli zostaną do kolejnego sezonu, to będą niepotrzebnie zagęszczać krzew. Ponadto, pozostałości starych pędów to rezerwuar chorób i szkodników. Dlatego też najlepiej usunąć je jak najszybciej.
Jeżyny prowadzi się na kilka pędów. Na glebach żyznych można zostawić 5-7 grubych pędów, które roślina bez problemu jest w stanie odżywić. Natomiast na glebach słabych warto ograniczyć ilość pędów do 3-4 aby uzyskać dorodne owoce.
W okresie letnim wyrastają młode pędy jeżyn, należy je skracać po osiągnięciu długości około 2 metrów. Z bocznych pąków wyrastają pędy, które również się skraca. Sprzyja to zawiązywaniu pąków kwiatowych na rok następny.
Wyrastające nisko pędy boczne należy wyciąć. Jeśli nawet będą na nich owoce, to pod ciężarem owoców będą się pokładać na ziemi, a to prosta droga do rozwoju pleśni na owocach. Ponadto, nisko rosnące owoce są źle doświetlone, przez co nie są w smaku tak słodkie, jak te dojrzewające w słońcu.
Całkowicie usuwa się pędy cienkie i rachityczne - na nich nie będzie owoców, a niepotrzebnie zagęszczają krzew i pobierają substancje odżywcze. Uszkodzone oraz nadłamane pędy również należy przyciąć poniżej uszkodzenia, a jeśli jest ono poniżej połowy pędu, to taki pęd można wyciąć.
Cięcie jeżyn to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Wykonywanie go w sposób prawidłowy w odpowiednich terminach ogranicza rozwój chorób czy ekspansję szkodników. Dobrze prześwietlony i prowadzony krzew daje owoce słodkie i atrakcyjne.
Oprac. Monika Capińska
PODR Boguchwała